Birk Rohelend on mitmekülgne autor, kes on kirjutanud stsenaariumeid filmidele ja telesarjadele, samuti on ta kirjutanud näidendeid ja muidugi romaane. Tema hiljutine teos “Kes tappis Otto Mülleri?” on haarav krimiromaan, mis tuleb käsitlusele Drakadeemia kursusel “Krimilühijutu kirjutamine”. Palusime Birkil anda mõned soovitused kirjutamise kohta. Need näpunäited kehtivad nii krimikirjutamise kui laiemalt ilukirjandusliku loomingu kohta.
Birki soovitus nr 1:
Hakka armastama Excelit. Ära looda, et lugu kirjutab ennast ise, võid loo käest vastu näppe saada. Kaal ja vastukaal panevad loo tööle.
Drakadeemia täiendab:
Võib ju tunduda, et tabelid ja loovus asuvad vastandlikes maailmades. Aga see on ekslik!
Ainult osa ilukirjanduslikust loomingust on vaba loominguline voog. Vähemalt sama palju energiat tuleb pühendada on analüütilisele tööle, loo ja tegelaste arhitektuurile. Eriti oluline on taktikaline mõtlemine krimikirjanduses, kus ühtegi juhtlõnga ei saa jätta sõlmimata ja on ääretult oluline, et autoril ei kaoks järg käest.
Kui tabelite kasutamine loomingus sulle huvi pakub, tutvu selle artikliga (inglise keeles).
Birki soovitus nr 2:
Vaata ja analüüsi inimesi, keda sa kohtad, kogu stereotüüpide galeriid. Millised nendest läheksid tuliselt vaidlema, vihastaksid teineteise peale surmani välja? Miks?
Drakadeemia täiendab:
Tegelase loomine ja tegelaste vaheliste suhete ehitamine on kirjutamise üks põnevamaid tegevusi! Sind ümbritsev elu kõigi oma karakteritega annab suurepärast materjali kirjutamiseks. Enamasti ei tasu aga päris inimesi üks ühele oma loomingusse kirjutada – see võib tekitada nii praktilisi, eetilisi kui tegelikult ka loomingulisi probleeme.
Tegelasest räägime pikemalt videokursusel „Kirjutaja virgutaja – mõtteid ja võtteid kirjutamiseks“. Vaata siit tasuta videot ühe teooria kohta, mis õpetab tegelast looma ja analüüsima.
Birki soovitus nr 3:
Ära mõtle lugudest, mida sa tead. Katsu leida see lugu, mida keegi ei ole veel kirja pannud.
Drakadeemia täiendab:
Originaalsete lugude loomine on üks teema, kus meie usume, et pole võimalik anda ühtegi sisulist näpunäidet. Sinu moodi saad olla ainult sina. Ükski loovkirjutamise juhendaja ega teooria ei saa sulle näidata, kuidas olla veel originaalsem sina.
Küll aga on üks soovitus, kuidas vältida nende lugude uuesti kirjutamist, mis juba olemas on. Ja see soovitus on: loe väga palju. See on parim võimalus teada, mis juba olemas on.
—
Loe ka intervjuud Birk Rohelennuga.
Drakadeemia kursus “Krimilühijutu kirjutamine” 19. veebruarist 9. aprillini, 2022. Registreerumine kursusele toimub kuni 11. veebruarini.
Kursust juhendab Helen Pärk. Külaliseks on kursusel Birk Rohelend, kes loeb osalejate tekste, annab neile tagasisidet ja jagab osalejatega oma häid kirjutamispraktikaid.