0(0)

Piiramatu kirjandus

Eelduskursused

Kirjeldus

Kursuse eesmärk on tegeleda ilukirjandusliku loomingu kirjutamise ja mõtestamisega. Ühiselt käsitletakse ühtaegu konkreetseid ülesandeid ja vahetatakse selle käigus üldisemaid mõtteid ilukirjandusest. Kursuse kesksed teemad on lugemine, empaatia ja iroonia, väljenduslik ökonoomsus ning stiili ja sisu seosed.

 

Sellel auditoorsel kursusel osalemise eelduseks on videokursuse “Kirjandus: piiramatusest piisab” läbimine. See tähendab, et teooria saab osaleja videokursusel ja auditoorsel kursusel tegeletakse tekstidega, mille osalejad lähtuvalt videokursusel antud ülesannetest kirjutanud on. Kursusele registreerumise ajaks ei pea videokursus läbitud olema, küll aga peab osaleja olema ära vaadanud videod auditoorse kursuse esimeseks tunniks.

 

Kursusel osaleja kirjutab viie videoloengu põhjal järgmised ilukirjanduslikud tekstid:

 • lühiessee lugemiselamusest,
 • empaatilist ja iroonilist impulssi ühendav kirjeldus,
 • eneseirooniline vinjett,
 • 5-10 aforismi,
 • stiiliharjutuse.

 

Iga ülesande põhjal valminud tekste analüüsitakse kursuse viiel seminaril. Seminaride eesmärk on tagasiside ja mõttevahetus. Tagasisidet annab esmalt kursuse juhendaja, ent oodatud on ka osalejate aktiivne mõttevahetus. Selle käigus otsitakse viise, kuidas kriitiliselt arutada – et mõttevahetus oleks ühtaegu siiras ja viisakas, täpne ja tundlik. Ideaalis saab iga kursusel osaleja igal seminaril oma kirjutatule sisulist tagasisidet – ning on oodatud andma tagasisidet kursusel osalevate kolleegide kirjatöödele. Tagasiside pole kursuse raames ainult eesmärk, vaid ka mõtlemise vahend.

 

Kursust juhendab Jan Kaus.

 

Kursus toimub teisipäeviti 19. aprillist kuni 17. maini kl 17.30 – 19.30 Drakadeemias (Vene tn 6, Tallinn). Grupi suurus on maksimaalselt 15 inimest.

 

Registreeruda saab kuni 8. aprilli või kohtade täitumiseni.

Pärast kursuse läbimist:

 • oled saanud parema ettekujutuse keele olemuslikust väljendusrikkusest;
 • mõistad keele väljendusrikkuse ilukirjanduslikke võimalusi – ja nende võimaluste ammendamatust;
 • tajud paremini oma väljenduslaadi tugevusi ja nõrkusi;
 • oled viimistlenud kriitilise tagasiside andmise ja kuulamise oskust, vestluskunsti; arusaama, et vestlus ei pea olema ainult võitlus, see võib olla ka tants.

Kursuse sisu

10h

Lugemine õppus, kirjutamine lahing (19.04)?

Tunnis arutatakse osalejate kirjutatud tekste, mille ülesanne on antud videokursuse "Kirjandus: piiramatusest piisab" esimeses tunnis "Kust otsida kirjanduse algust?"

Empaatia + iroonia = väljendusrikkus (26.04)?

Tunnis arutatakse osalejate kirjutatud tekste, mille ülesanne on antud videokursuse "Kirjandus: piiramatusest piisab" teises tunnis "Kuidas kirjutada?"

Iroonia hõbe, eneseiroonia kuld (03.05)?

Tunnis arutatakse osalejate kirjutatud tekste, mille ülesanne on antud videokursuse "Kirjandus: piiramatusest piisab" kolmandas tunnis "Kes see kirjutab?"

Lühem on lähem (10.05)?

Tunnis arutatakse osalejate kirjutatud tekste, mille ülesanne on antud videokursuse "Kirjandus: piiramatusest piisab" neljandas tunnis "Kui palju kirjutada?"

Stiil kui sisu (17.05)?

Tunnis arutatakse osalejate kirjutatud tekste, mille ülesanne on antud videokursuse "Kirjandus: piiramatusest piisab" viiendas tunnis "Kust otsida kirjanduse otsa?"

Juhendaja

Jan Kaus

juhendaja

Jan Kaus on kirjanik, kes on kirjutanud nii romaane, novelle, luulet, miniatuure, esseistikat, arvustusi, näidendeid kui ka kolm libretot. Kirjandust kasutab Kaus koolituste aseainena. Hea raamat on sama väärtuslik kui hea vestluspartner ning pühendunud lugejal võib sellised partnereid koguneda elu jooksul tuhandeid. Sedavõrd mahukast ja kirevast seltskonnast leiab vajadusel alati abi.

5.00 (1 hinnet)

2 Kursused

11 osalejat

159 

Kursus sobib sulle, kui:

 • pead oluliseks mitte ainult verbaalse suhtluse sisu, vaid ka selle viise;
 • sul on huvi ilukirjandusliku, aga ka laiemalt kirjaliku väljenduse vastu;
 • ilukirjanduse lugemine on su jaoks oluline mõtlemisvorm;
 • sind huvitavad sisulised mõttevahetused ning nende nüansid; rääkimise ja kuulamise, otsekohesuse ja tundlikkuse tasakaal;
 • sa usud, et õpe ei lõpe.

Litsentsi kestus: 150 päeva

Praktilist

 • Kursusele registreerumiseks klikka lehe ülaosas nuppu "Lisa ostukorvi". Seejärel logi sisse ja soorita ost.
 • Kui sul pole veel kasutajakontot, saad selle luua sisselogimislehel klikates "Loo uus konto"
 • Kursus toimub Drakadeemias aadressil Vene tn 6, Tallinnas
 • Kursuse lõpus saavad osalejad tõendi

Want to receive push notifications for all major on-site activities?