Kursuse kirjeldus
Krimikirjandus on üks intrigeerivamaid kirjandusžanre, kus üle maailma ilmub aastas sadu uusi romaane ning samas tehakse kordustrükke ja tõlkeid juba unustusehõlma vajuvatele. Hea krimka on ajatu, selles tuuakse välja ühiskonna pahed ja inimloomuse tumedamad küljed, valdavalt ootab loo lõpus lugejat lootus paremale homsele. Krimi haarab erinevate ametite ja haridustasemetega lugejaid, lugude spekter ja keerukusaste on nii mitmekesine, et sealt leiab igaüks oma. On neid, kes „neelavad raamatu ühe hingetõmbega“ kui ka neid, kes naudivad lugemist nagu ristsõna või pusle lahendamist.
Krimijutu kirjutamise kursusel õpime tundma oma sihtmärki ehk tarka lugejat ning uurime tema motiive. Tutvume krimikirjanduse žanritega, analüüsime läbi erinevate näidete ka lühijutu struktuuri ja komponente, mis selles esinevad. Kuid kursusel osaleja ei pääse ka kirjutamisest – läbi erinevate kirjutamisülesannete otsime vastust küsimustele: Kes? Keda? Miks? Millal? Kuidas? Kus? Räägime erinevate näidete abil vihjetest, „suitsukaladest“ ning taustateadmiste olulisusest.
Kursuse lõputööna kirjutavad osalejad krimilühijutu, millele annavad tagasisidet nii juhendaja, kursusekaaslased kui ka krimikirjanikust külaline – drakadeemik ja tunnustatud kirjanik Birk Rohelend.
Kursusele on oodatud kirjutajad, kellel on olemas juba mõningane kirjutamiskogemus, kes on loonud varem tegelasi, ehitanud üles lugusid. tegelaste profiile ning mõistavad loo fookuse olulisust.
Kursusel on 10 kohta. Registreeruda saab kuni 11. veebruarini või kuni kohtade täitumiseni.
Kursus toimub laupäeviti 19. veebruarist 9. aprillini, 2022 (vt ajakava ja tundide teemasid pealkirja alt “Kursuse sisu”). Kohtumised on saanud oma pealkirjad Agneta Pleijeli romaanist „Kaksikportree. Romaan Agatha Christiest ja Oskar Kokoschkast“.
Enne kursuse algust on soovitav lugeda:
• Birk Rohelend „Kes tappis Otto Mülleri“, Postimees kirjastus, 2021;
• Anthony Wynne, „Daami mõrv. Šoti mõistatus“, Tammerraamat, 2020;
• Karsten Dusse, „Eneseabimõrvad“, Tänapäev, 2020;
• Louise Penny, „Tappev külm“, Varrak, 2020;
• Ragnar Jónasson „Lumepimedus“, Eesti Raamat, 2020
• Camilla Grebe „Unetardumus“, Pegasus, 2021
Lisaks:
Loe kursuse juhendaja intervjuud Birk Rohelennuga ja Rohelennu soovitusi krimikirjutamise kohta.
Kursuse sisu
Lugeja ootab mõistatust (19.02.22 kl 11 – 14.30)
-
Sissejuhatus
-
Krimikirjanduse tekkelugu ja žanrid
-
Krimilugeja profiil – pusled ja mõistatused